Вакцинація на тижні 22-28 листопада
Статистика вакцинації станом на 21 листопада
- Проведено 22 669 435 щеплень. Одну дозу отримали 12 835 126 людей, повністю вакциновані двома дозами – 9 834 309.
- 34,5% людей віком 60+ отримали принаймні одну дозу антиковідної вакцини, 27% – дві.
- Серед освітян першою дозою вакциновано 93%, двома – 79%.
- Серед медпрацівників першою дозою вакциновано 87%, дві дози отримали 69%.
Наразі в Україні доступні для вакцинації чотири вакцини: AstraZeneca, CoronaVac від Sinovac Biotech, Comirnaty від Pfizer-BioNTech та Moderna. На початку листопада Україна отримала майже 3 млн доз вакцини Moderna. Даємо більше деталей про цю мРНК-вакцину.
Про вакцину Moderna
- Moderna (mRNA-1273, Spikevax) – це мРНК-вакцина, розроблена американською фармацевтичною компанією та схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного застосування. Її використовують у країнах ЄС, Великій Британії, США, Австралії, а загалом у понад 70 країнах світу.
- Moderna запобігає зараженню штамом “Дельта” на 73,1%, важкому перебігу та смерті від нього на 96,1%, за даними дослідження, проведеного в Катарі з 23 березня по 7 вересня 2021 року та опублікованого в науковому журналі “Nature”, Джерело: bit.ly/Nature_Moderna_Pfizer
- Уже понад 1,17 млн українців щепилися вакциною Moderna. Наразі доступні 2,85 млн доз.
- Кожен флакон вакцини Moderna містить 10 доз. Відкритий флакон можна зберігати до 6 годин за температури від +2 до +25 °C. Після цього всі невикористані дози підлягають утилізації.
- Для того, щоб українці могли щепитися без будь-яких затримок, Міністерство охорони здоров’я рекомендувало відкривати флакон з вакциною Moderna, навіть якщо охочих зробити щеплення цією вакциною менше за 10 осіб. Допускається відкриття флакону для проведення мінімум 6 щеплень. Тож охочі щепитись можуть це зробити, навіть якщо залишається кілька невикористаних доз.
Відео “Топ-5 фактів про Модерну”: https://bit.ly/moderna_video
Про протипоказання до вакцинації від COVID-19
- Єдиним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на першу дозу цієї вакцини чи на один із компонентів цього препарату.
- Тимчасові протипоказання включають:
- температуру вище 38°C;
- лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою – вакцинація може бути проведена через 90 днів після закінчення курсу терапії;
- 14 днів із часу введення вакцин проти інших інфекційних хвороб, крім інактивованої вакцини проти грипу, яку можна вводити в будь-який час, навіть одночасно з антиковідною вакциною в різні руки;
- пробу з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз (IGRA) – їх слід провести та інтерпретувати перед проведенням вакцинації або відкласти щонайменше на 4 тижні після;
- Більше інформації про протипоказання можна знайти на сайті МОЗ за посиланням bit.ly/C19_protypokazy
Вакцинуйте себе та запишіть на щеплення близьких! Пам’ятайте, єдиний абсолютний протипоказ до вакцинації – важка алергічна реакція на попередню дозу або один із компонентів вакцини.
Хронічні хвороби та вакцинація від COVID-19
- Хронічні хвороби не є протипоказанням для вакцинації. Саме хронічні хвороби роблять людину найбільш вразливою до ковіду. Тому людям з бронхіальною астмою, серцево-судинними захворюваннями, діабетом, ВІЛ, хронічними хворобами нирок, тим, хто перебуває ви на гемодіалізі, життєво важливо щепитися.
- Люди з онкологічними та аутоімунними захворюваннями також у групі ризику і можуть дуже важко перенести COVID-19, тому їм необхідно щепитися. Втім, якщо людина проходить курс імуносупресивної терапії, вакцинація може бути менш ефективною. Тому варто порадитися з лікарем, коли саме краще зробити щеплення.
- Рекомендації з вакцинації людей з аутоімунними хворобами можна знайти у підпункті 5.6 пункту 5 наказу МОЗ України від 11.10.2019 № 2070; людей з онкологією – за посиланням http://bit.ly/NTHEI_onco.
- Сезонна та побутова алергія не є протипоказанням до вакцинації. Щепитися можна навіть в період загострення хвороби.
Чи треба вакцинуватися тим, хто перехворів на COVID-19
- ВООЗ рекомендує вакцинуватись від COVID-19, навіть якщо ви вже перехворіли. Імунітет після перенесеної хвороби залежить від індивідуальних особливостей кожної людини і невідомо, скільки природній імунітет захищатиме вас.
- Одне із досліджень Центрів з контролю та профілактики захворювань в США (C.D.C) показує, що невакциновані люди, які перенесли COVID-19 мають вдвічі вищий ризик захворіти на COVID-19 знову, ніж вакциновані. Джерело: bit.ly/2XTx7wV.
- Можна відтермінувати вакцинацію на 3 місяці з дати початку хвороби або отримання позитивного ПЛР-тесту, або зробити щеплення раніше, але не раніше ніж через 28 днів із часу прояву симптомів.
Друга доза
- Найкращий захист вакцини дають через 14 днів після отримання другої дози, тому важливо не зволікати й зробити її якомога скоріше. Мінімально можливі інтервали для вакцин: Comirnaty/Pfizer-BioNTech – 21 день, Moderna – 28 днів, CoronaVac/Sinovac Biotech - 14 днів, Oxford/AstraZeneca – 4 тижні.
- Якщо ви пропустили дату другого щеплення, зробіть це за першої нагоди. Друга доза вакцини проти COVID-19, введена раніше або пізніше рекомендованого інтервалу, зараховується до повного курсу вакцинації. Ви зможете отримати зелений COVID-сертифікат та уникнути важкої хвороби.
- Нагадаємо, що отримати другу дозу вакцини можна в будь-якому пункті чи центрі вакцинації в будь-якому куточку України, незалежно від того, де ви отримали першу. Єдиною умовою буде наявність у цьому пункті чи центрі потрібної вам вакцини.