ПОРЯДОК ОТРИМАННЯ ОДНОРАЗОВОЇ ГРОШОВОЇ ДОПОМОГИ ДЛЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ, ЯКИМ ВСТАНОВЛЕНА ІНВАЛІДНІСТЬ АБО ЧАСТКОВА ВТРАТА ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

Дата: 18.11.2022 13:23

Військовослужбовці мають право  на отримання одноразової грошової допомоги, якщо встановлена інвалідність або часткова втрата працездатності, із числа:

1. Військовослужбовці (окрім строковиків), яким встановлена інвалідність або часткова втрата працездатності внаслідок поранення або захворювання, отриманого під час виконання обов’язків служби;
  2. Військовослужбовці (окрім строковиків), яким встановлена інвалідність під час проходження військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби;
  3. Військовослужбовці строкової служби, яким встановлена інвалідність унаслідок поранення, при виконанні обов’язків;
  4. Військовослужбовці строкової служби, яким унаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) або захворювання встановлена часткова втрата працездатності, але не пізніше трьох місяців після звільнення.

Розмір одноразової грошової допомоги:

1)Військовослужбовцям, яким встановлена інвалідність або часткова втрата працездатності внаслідок виконання обов’язків служби:

- 400-кратний прожитковий мінімум (зараз це 992 400 гривень) для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року, якщо встановлена інвалідність І групи;

- 300-кратний прожитковий мінімум (зараз це 744 300 гривень) для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року, якщо встановлена інвалідність ІІ групи;

- 250-кратний прожитковий мінімум (зараз це 620 250 гривень) для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року, якщо встановлена інвалідність ІІІ групи;

- 70-кратний прожитковий мінімум (зараз це 173 670 гривень) для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року, у якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності. Цю одноразову грошову допомогу військовослужбовець може отримати навіть після звільнення, але не пізніше як через три місяці.

2)Військовослужбовцям, яким встановлена інвалідність або часткова втрата працездатності внаслідок проходження військової служби та військовослужбовцям-строковикам під час виконання військових обов’язків:

- 120-кратного прожиткового мінімуму (зараз це 297 720 гривень) для працездатних осіб станом на 1 січня року, у якому вперше встановлено інвалідність I групи;

- 90-кратного прожиткового мінімуму (зараз це 223 290 гривень) для працездатних осіб станом на 1 січня року, у якому вперше встановлено інвалідність II групи;

- 70-кратного прожиткового мінімуму (зараз це 173 670 гривень) для працездатних осіб станом на 1 січня року, у якому вперше встановлено інвалідність III групи.

3) Військовослужбовцям-строковикам під час проходження строкової служби:

- 50-кратного прожиткового мінімуму (зараз це 124 050 гривень) для працездатних осіб станом на 1 січня року, у якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності.

Для розрахунку розміру грошової допомоги при частковій втраті працездатності використовується формула: число, яке визначає кратність виплати, (50-кратний тощо) помножити на прожитковий мінімум станом на 1 січня та помножити на відсоток втрати працездатності, визначений медико-соціальною експертною комісією.

Для отримання грошової допомоги необхідно звертатися до:

• Діючим військовослужбовцям — до військової частини.
  • Демобілізованим — до військкомату за місцем проживання.

Перелік необхідних документів для призначення допомоги:

• Заява про виплату грошової допомоги.
  • Завірена копія довідки до акта огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку.
  • Копія постанови військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв’язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
  • Копія документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зазвичай це довідка про обставини та причини травми (при захворюванні не видається);
  • Копія документа, що посвідчує особу (паспорт громадянина України тощо), з даними про прізвище, ім’я та по батькові та реєстрацію місця проживання;
  • Копія ідентифікаційного коду (якщо з огляду на релігійні переконання відмовилися від коду, то копію сторінки паспорта з відміткою про відмову);
  • якщо є рішення суду з питань призначення та виплати грошової допомоги, яке набрало законної сили;
  • банківські реквізити, на які перерахувати кошти.

Призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо поранення, захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без установлення інвалідності військовослужбовця є наслідком:

• вчинення злочину або адміністративного правопорушення;
  • дій, що призвели до травми, у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння;
  • навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);
  • подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Звертаємо увагу, що  рішення про відмову в призначенні грошової допомоги може бути оскаржене до суду.

За отриманням безоплатної правової допомоги громадяни можуть звертатися до Кобеляцького бюро правової допомоги, контактний телефон: (05343) 3-43-74, та за електронною адресою Kobeliatske@legalaid.pl.ua .

Окрім цього, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги – 0800213103. Зателефонувавши  за ним, Ви зможете уточнити актуальну інформацію щодо осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, змін в законодавчій базі стосовно її надання.