9 лютого – Міжнародний день стоматолога
9 лютого – Міжнародний день стоматолога
Здорові зуби є невід’ємною частиною загального здоров’я кожної людини. Для того, щоб ми все життя могли підтримувати свої зуби в належному стані та мали можливість білосніжно посміхатися, існує професія стоматолога.
Стоматологи – це лікарі, які спеціалізуються на здоров’ї та гігієні ротової порожнини. Вони контролюють розвиток наших зубів з дитинства, діагностують проблеми, лікують та навчають доглядати за зубами та яснами. Кожного року 9 лютого представники цієї надзвичайно важливої професії відзначають своє професійне свято – Міжнародний день стоматолога.
Цей день нагадує нам про важливість власної відповідальності за своє здоров’я. Турбота про здоров’я зубів передбачає позбавлення від шкідливих звичок, необхідну гігієну, збалансоване харчування, вживання вітамінно-мінеральних препаратів, обмеження у вживанні солодощів.
Не секрет, що багато людей бояться стоматологічних кабінетів. Це зазвичай пов’язано з негативним досвідом, адже ще кілька десятиліть тому стоматологічні послуги в нашій країні були на досить примітивному рівні.
Міжнародний день стоматолога дає змогу більше дізнатися про можливості сучасної стоматології, адже всі наші страхи пов’язані з недостатністю інформації. Наразі стоматологи надають якісне лікування без болю, забезпечують індивідуальний підхід до кожного пацієнта, часто перетворюючи свою професію на справжнє мистецтво.
З віком наш організм старіє, в тому числі й наші зуби, які втрачають природну білизну. Стирається емаль, з’являються тріщини. У зубі накопичується внутрішня тканина, так званий дентин, що буває жовтого або навіть темно-коричневого забарвлення. Дентин просвічується через стоншений шар емалі, створюючи цей відтінок.
Найсильніше забарвлюють наші зуби кава і чай, але при правильному чищенні все буде добре. Також дуже шкідливим є паління. Через накопичення нальоту зуби в курця зафарбовуються і часто ми можемо зустрічати темний, зовсім неестетичний налітний камінь.
Одна з основних порад для збереження гарної посмішки – це регулярні, двічі на рік, огляди у лікаря-стоматолога. Вони дозволять уникнути гострих станів і вчасно попередити розвиток ускладнень. Для підтримання здоров’я ваших зубів та ясен, окрім щоденних заходів гігієни (чищення зубів та язика два рази на день, користування ополіскувачами, флосами і зубними йоршиками) обов’язково необхідно здійснювати процедуру професійної гігієни ротової порожнини.
В ідеалі лікаря-стоматолога потрібно відвідувати хоча би раз на пів року, а краще – 3-4 рази на рік. Якщо ви дотримуватиметеся регулярних відвідувань, стоматолог зможе виявити проблему на ранньому етапі. Тоді її пролікувати значно легше, швидше і дешевше, ніж допустити варіант розвитку подій, коли з’являється зубний біль. Останній варіант складніший у лікуванні і не завжди вдається зберегти зуб.
Ретельний домашній догляд за зубами теж дуже важливий. Недостатньо відвідувати регулярно стоматолога, при цьому вдома – не дотримуватися гігієни. Тільки при поєднанні двох варіантів догляду зуби будуть здоровими.
Чек-лист для гарного догляду та здорових зубів упродовж життя.
- Правильне здорове харчування, при можливості – дотримання дієт. Варто споживати овочі, кальцій, зокрема сири, молочні продукти.
- Ретельний домашній догляд. Мінімум два рази – зранку і ввечері – чистити зуби. Важливе ополіскування і використання зубної нитки та йоржиків.
- Регулярне відвідування стоматолога. У нормі – це 3 рази на рік, за новими рекомендаціями – 4 рази. Якщо у вас є ортопедичні конструкції, імпланти, то огляд рекомендується раз у 2 місяці, а не в 3-4, щоб ми могли побачити, чи все добре. Краще знайти маленьку проблему, яку швидше і легше вирішити. Частота профілактичних оглядів у стоматологічній клініці встановлюється індивідуально для кожної людини.
Не варто нехтувати порадами стоматологів. Намагайтеся не пропускати профілактичні огляди, адже на початковому етапі захворювання зубів чи ясен значно легше вилікувати, ніж у запущеному стані.
Будьте здорові й посміхайтеся частіше, даруйте свій позивний настрій оточуючим!
Руслан Корсун, лікар хірург-стоматолог КНП «Кобеляцька міська лікарня»