Вшанування пам'яті учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Аварія на ЧАЕС стала не просто техногенною екологічно-гуманітарною катастрофою, а й прикладом байдужості радянської влади до життя своїх громадян, адже попри те, вибух спричинив потрапляння в атмосферу 300 мільйонів кюрі радіонуклідів (атомна бомба, скинута на Хіросіму, це 5 мільйонів кюрі), а радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи та східною частиною США інформація про радіацію прийшла не з СРСР, як мало б бути, а з Форсмаркської АЕС, що розташована за 1100 км від місця аварії, коли на одязі співробітників 27 квітня було знайдено радіоактивні частинки. Після пошуків витоку радіації на самій АЕС, стало зрозуміло, що в західній частині СРСР існує серйозна ядерна проблема. А у самому радянському союзі 1 травня громадяни продовжували отримувати опромінення у 2500 мкР/год під час святкування "Дня солідарності трудящих" у Києві (за середнього фонового значення в місті — 15 мкР/год).
Внаслідок злочинної байдужості радянської влади постраждали близько 5 мільйонів осіб на пострадянському просторі.
У сучасному викладі називають основні причини аварії:
- реактор був неправильно спроєктований і небезпечний;
- персонал не був проінформований про небезпеки;
- робітники АЕС припустилися низки помилок і ненавмисно порушили затверджені настанови, частково через відсутність знань про небезпеки реактора.
Сьогодні ми вшановуємо учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - вони ціною власного здоров'я чи навіть життя робили все можливе, щоб приборкати цю смертельну небезпеку.
Полтавський обласний ТЦК та СП