Європейські можливості для українських міст в рамках програми URBACT
Європейські можливості для українських міст в рамках програми URBACT

В умовах євроінтеграційних процесів України особливого значення для нашої держави набуває всестороннє співробітництво з країнами ЄС. З 1 січня 2024 року Європейська програма URBACT стала доступною українським містам.
URBACT - це програма в межах групи програм Interreg, основна мета якої, сприяти співпраці та обміну ідеями між містами у межах тематичних мереж.
Пріоритети Програми URBACT спрямовані на підвищення інституційної спроможності міст, необхідної для впровадження інтегрованих територіальних стратегій, що сприяють досягненню європейської цілі PO5: «Європа, ближча до громадян». URBACT сприяє містам у реалізації підходу, що враховує горизонтальні аспекти, такі як екологічні, економічні та соціальні, а також вертикальну інтеграцію, коли місцева влада співпрацює з різними рівнями врядування регіональним та національним.
Потенційні учасники Програми: муніципалітети, спеціалізовані муніципальні установи (агенції), регіональні та національні органи влади і наукові установи, що займаються міським розвитком.
Програма стимулює зміни по всій Європі шляхом:
- - забезпечення співпраці та обміну ідеями (практиками) між містами в рамках тематичних мереж;
- - фінансування та підтримки цих мереж міст;
- - розроблених заходів та інструментів для розбудови потенціалу для представників міст та міських спеціалістів.
Співпраця між містами/регіонами за Програмою здійснюється у рамках трьох тематичних мереж:
- - мережа планування спільних дій – міста та зацікавлені місцеві учасники разом розробляють локальні Інтегровані Плани розвитку для вирішення схожих проблем. Учасники мережі не тільки взаємодіють між собою, але також отримують консультації від експертів програми з приводу того, як ефективно мобілізувати місцевий потенціал для вирішення викликів за допомогою методу URBACT;
- - мережа обміну – міста адаптують та використовують кращі успішні практики інтегрованого розвитку у місцевому контексті. Лише міста, які отримали знак належної практики URBACT після спеціального конкурсу, можуть керувати мережами такого типу;
- - мережа інновацій – адаптація успішного досвіду та розробка інвестиційних планів. Муніципалітети розробляють інноваційні рішення для вирішення певних проблем у межах іншої європейської програм.
Програма на сьогодні – це понад 1000 міст-учасників, понад 150 мереж та понад 110 млн євро загального бюджету на період 2021 – 2027 років.
З цього року міста України (їх асоціації), підприємства, установи та організації, що перебувають у комунальній власності, можуть подавати заявки на участь у мережах URBACT (2025 рік – конкурс у рамках Мережі обміну, 2026 рік – у рамках Мережі планування дій).
Тематичні напрями Програми: культура, рівень життя, екологія, цифровізація, циркулярна економіка, демографія, робочі місця.
Для українських учасників буде застосовуватися система співфінансування, яка діє для країн Інструменту передвступної допомоги, – 95% з фондів NDICI (Інструмент сусідства, розвитку та міжнародного співробітництва – інструмент зовнішнього фінансування ЄС), 5% власних коштів.
Більш детальну інформацію можна знайти на офіційному сайті Програми URBACT за посиланням: https://urbact.eu/
Беріть участь та переймайте успішний досвід європейських партнерів для розвитку своїх міст!