9 грудня відзначають Міжнародний день боротьби з корупцією
9 грудня відзначають Міжнародний день боротьби з корупцією
У Полтавській обласній військовій адміністрації наголосили щодо Міжнародного дня боротьби з корупцією, що відзначається щорічно 9 грудня з ініціативи Організації Об’єднаних Націй.
Конвенція ООН проти корупції (UNCAC) була підписана 9 грудня 2003 року у мексиканському м. Меріда, де відбулася політична конференція.
Цей міжнародний договір передбачає заходи із запобігання корупції, покарання винних, а також механізми міжнародної співпраці в боротьбі з нею. Він зобов’язує держави-члени проводити політику протидії корупції, схвалити відповідні закони і заснувати спеціальні органи боротьби з цим явищем.
Після ратифікації 30 країнами, Конвенція набула чинності як міжнародний правовий документ, обов’язковий до виконання її сторонами, в грудні 2005 року. Україна ратифікувала Конвенцію 18 жовтня 2006 року.
В Україні основні засади запобігання та протидії корупції регулюються Законом України „Про запобігання корупції”.
Цей Закон визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, норми щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
До Всесвітнього дня боротьби з корупцією пропонуємо до Вашої уваги рубрику: „П’ять цікавих фактів про боротьбу з корупцією у світі”:
- Міжнародна організація Transparency International щороку публікує Індекс сприйняття корупції (CPI), який оцінює рівень корупції у 180 країнах. Скандинавські країни, такі як Данія, Фінляндія, Нова Зеландія та Норвегія традиційно очолюють рейтинг з найнижчим рівнем корупції.
- Держави, такі як Естонія, впроваджують цифрові платформи для зменшення контакту між публічним сектором і громадянами. Наприклад, в Естонії понад 99% державних послуг доступні онлайн, що суттєво скоротило корупційні ризики.
- Закони про захист викривачів стають ключовим інструментом у боротьбі з корупцією. Наприклад, у Сполучених Штатах Америки діє закон False Claims Act, який дозволяє викривачам отримувати частину суми відшкодованих збитків. Лише у 2023 році через цей механізм було повернуто понад 2 мільярди доларів.
- Щороку корупція коштує світовій економіці понад 2,6 трильйона доларів, що дорівнює приблизно 5% глобального ВВП.
- У деяких країнах світу набуває актуальності підтримка неурядових організації, що спрямовані на активне залучення молоді до антикорупційних ініціатив. Кампанії, такі як „Молодь проти корупції”, „Студенти проти корупції” об’єднують тисячі молодих людей для боротьби з корупцією через освіту, цифрові технології та соціальні мережі.