БІЛИЦЬКА СЕЛИЩНА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Полтавського району Полтавської області

Цінуй. Захищай. Надихай

Дата: 29.01.2025 14:40
Кількість переглядів: 86

Цінуй. Захищай. Надихай

 

WWD2025 Укр

2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь. Цьогорічна тема екологічної дати – «Захист водно-болотних угідь для нашого спільного майбутнього».

Відзначають цей день у всьому світі на честь дня заснування Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів (Рамсарська конвенція) у 1971 році в м. Рамсар (Іран).

Цей день започатковано у 1997 році для привернення уваги до важливості водно-болотних екосистем для людей. З того часу до Всесвітнього дня водно-болотних угідь організовується низка інформаційних кампаній та природоохоронних акцій по всьому світі.

Цьогорічна кампанія містить три ключові повідомлення:

  • Захист водно-болотних угідь світу є нашим спільним інтересом – це захищає нас усіх.
  • Майбутнє людства залежить від сміливих дій сьогодні для захисту та відновлення цих незамінних екосистем.
  • 15-та Конференція Договірних Сторін Конвенції об’єднує нас у глобальних зусиллях сприяти збереженню водно-болотних угідь та забезпечення безперервності їх переваг.

Відповідно до ратифікованої Україною Рамсарської конвенції, водно-болотні угіддя включають усі болота і заболочені території, а також прісні, солонкуваті або солоні водойми, глибина яких не перевищує шести метрів під час відпливу.

«Здорові» водно-болотні угіддя мають вирішальне значення для пом’якшення клімату, адаптації, біорізноманіття та здоров’я людини. Проте несталий розвиток, забруднення та зміна клімату продовжують загрожувати цим важливим екосистемам. Захист водно-болотних угідь заради нашого спільного майбутнього потребує співпраці в розробці політики, нормативних актів та громадських ініціатив, які сприяють ефективному збереженню та раціональному використанню. Забезпечення здоров’я водно-болотних угідь світу дозволить майбутнім поколінням насолоджуватися їхніми екологічними, економічними та культурними перевагами – і сприятиме сталому, процвітаючому майбутньому для всіх.

Водно-болотні угіддя пов’язують оселища і сприяють переміщенню видів. Ця роль єднальної екосистеми є життєво важливою для підтримки генетичного різноманіття та здоров’я популяцій. Дані екосистеми є найефективнішими для подолання кліматичної кризи. Поглинаючи вуглекислий газ з атмосфери і зберігаючи його у своєму ґрунті та біомасі водно-болотні угіддя допомагають пом’якшити зміну клімату.

Надзвичайна цінність водно-болотних угідь і у протидії стихійним лихам. Понад 90% стихійних лих спричинені повенями, посухами, штормовими нагонами та іншими небезпечними явищами, пов’язаними з водою. Здорові водно-болотні угіддя формують захисний буфер проти зростаючої кількості цих явищ.

Значним також є зв’язок між водно-болотними угіддями та джерелами засобів до існування – це високопродуктивні екосистеми, які мають велику цінність. Вони є основою сталого економічного майбутнього, підвищуючи продуктивність сільського господарства, підтримуючи рибальство та надаючи можливості для екотуризму. Природна краса та різноманітність тваринного і рослинного світу багатьох водно-болотних угідь роблять їх ідеальним місцем для рекреаційної діяльності.

Цьогоріч на Полтавщині з нагоди Всесвітнього дня водно-болотних угідь заплановано проведення тематичних занять серед учнівської молоді. У приміщенні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського діє фотовиставка «Дивовижний світ полтавських водойм»,  підготовлена науковцями відділу природи Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь