БІЛИЦЬКА СЕЛИЩНА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Полтавського району Полтавської області

Травень — місяць, коли про ментальне здоров’я говорять голосніше

Дата: 01.05.2025 15:46
Кількість переглядів: 19

Травень — місяць, коли про ментальне здоров’я говорять голосніше

 

Сенси

Щороку у травні в Україні та світі проводиться Місяць обізнаності про ментальне здоров’я — ініціатива, започаткована у 1949 році у США неурядовою організацією Mental Health America. З часом ініціатива набула глобального масштабу. Тепер на всій планеті травень — це час, коли про ментальне здоров’я говорять у школах і на роботі, в громадах і соцмережах. Різні країни мають різні підходи та роблять власні акценти.

В Україні Місяць обізнаності про ментальне здоров'я пройде під закликом віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють як внутрішні опори: «Ти як? Сенси поряд. Віднайди свої на платформі howareu.com». 

Сенси як теплі та підтримуючі послання зібрала у «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?» — ініціатива першої леді Олени Зеленської, разом із психологинею Світланою Ройз. 

Сенси — це те, що дає перспективу й підтримує нас навіть у часи невизначеності. Вони формують траєкторію майбутнього й водночас стають опорою в теперішньому — не просто показують напрям, а наповнюють його значенням.

Останнє соціологічне дослідження «Ти як?» показало, що понад третину українців охоплюють розчарування (39%) та безсилля (35%). Ці емоції виникають там, де наші очікування не збігаються з реальністю. Людині самій дуже легко сплутати це відчуття із втратою сенсів. Але розчарування та безсилля — хоч і болісні, — не означають, що сенси зникають. Вони — всередині нас. І можуть стати точкою відновлення.

Так само втома (59%) і напруженість (61%) впливають на нашу здатність зберігати зв'язок із власними цінностями. Стабільне зростання втоми упродовж трьох років досліджень показує: у моменти виснаження важливо не тільки вчитися підтримувати себе, а й пам’ятати про свої сенси. Напруженість виникає не лише через брак ресурсу, а й тоді, коли наші дії розходяться із нашими цінностями. І тут сенси можуть стати дороговказом.

Відсьогодні на головній сторінці платформи «Ти як?» щодня з’являтимуться сенси — теплі підтримуючі послання, які ведуть від роздумів до дії (з повним переліком можна ознайомитися за посиланням). Усі сенси доповнені рекомендаціями щодо піклування про ментальне здоров’я і плекання стійкості. Серед них корисні інсайти знайдуться для дорослих і дітей, для людей із бойовим досвідом і їхніх близьких. Усе це — щоб кожен і кожна могли знайти те, що справді працює саме для них.  

Також на платформі «Ти як?» оновлено розділ «Самодопомога»відтепер це повноцінний онлайн-інструмент, завдяки якому підтримка буде поруч у будь-який момент. Концепція сервісу проста, але дієва: самодопомога — це не разова дія, а навичка, яку можна розвивати щодня. Це про те, як поступово вчитися дбати про себе на фізичному, ментальному та соціальному рівнях — з опорою на науково обґрунтовані підходи, зручно структуровані матеріали та інтерактивні практики. 

У розділі зібрані короткі техніки, тести, рекомендації на щодень і для кризових станів. Є вправи з дихання та стабілізації, моніторинг настрою, алгоритми дій у складних станах — наприклад, коли все ще «штормить» після небезпеки. Інфографіки, експлейнери, короткі відео — загалом, усі можливі формати, аби легше було втримати фокус і почати діяти. 

А якщо зручніше піклуватися про себе разом із мобільним застосунком — можна звернутися до «Моментала», створеного «Ти як?» разом із ЮНІСЕФ в Україні та Світланою Ройз. Центральним героєм застосунку є Моментал — м’який, гнучкий персонаж, який змінюється залежно від вашого стану і веде крізь практики ментальної підтримки.

І, звісно, у Місяць обізнаності про ментальне здоров'я не обійтися без рефлексій. 1 травня на платформах «Ти як?» і Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ відбудеться марафон — серія ефірів з експертами, які розкриватимуть сенси наживо. Упродовж дня на сторінках Facebook та в YouTube лунатимуть особисті й професійні роздуми на теми, що торкаються кожного: що для мене є ментальними опорами? І що я роблю, аби підтримати себе щодня? 

Це буде простір чесних розмов — про сенси й дії, які дають опору в непростий час. У кожній історії — можливість побачити себе, почути знайоме, відчути зв’язок. І, можливо, віднайти нові способи турботи про себе. 

Місяць обізнаності — це не лише про інформування, це про увагу. До себе, до близьких, до світу всередині. Це про дію, яка починається з простого запитання: «Ти як?» — і продовжується у щоденній практиці підтримки.

 

#ТиЯк


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь